Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl

Aktywa TFI spadły o 1,6% m/m do 271 mld zł w październiku -

2018-11-13 15:57:01

 Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym spadła w październiku o 1,6% m/m do 271 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

"Pogorszenie nastrojów na rynkach  nie sprzyjało funduszom inwestycyjnym - tylko co piąty z nich zakończył miesiąc na plusie, co - biorąc pod uwagę cały rynek - skutkowało ujemnym wynikiem z tytułu zarządzania. Jednocześnie w październiku przeważały umorzenia, bilans sprzedaży był więc ujemny. W efekcie na koniec ubiegłego miesiąca wartość zgromadzonego kapitał wyniosła niespełna 271 mld zł, o -4,3 mld zł mniej niż na koniec września" - czytamy w raporcie. 

Obecny klimat na rynku najmocniej wpłynął na fundusze akcji. W ciągu miesiąca ich aktywa zmniejszyły się o blisko -2,6 mld zł - jest to największy spadek od stycznia 2016 r., którego główną przyczyną był efekt ujemnego wyniku zarządzania, jednak wpływ na to miała również przewaga umorzeń nad wpłatami.  

"Kolejny słaby miesiąc mają za sobą fundusze absolutnej stopy zwrotu - ich aktywa spadły o -0,7 mld zł. Tutaj również był to efekt ujemnego wyniku zarządzania oraz odpływu środków, jednak znaczenie drugiego z czynników było dużo większe" - czytamy także.

Wartość aktywów pod zarządzaniem spadła także w segmencie funduszy mieszanych. Na koniec października zarządzały one środkami o wartości 29,9 mld zł, to o -1,5 mld zł (-4,9%) mniej niż miesiąc wcześniej.  

Październik nie przyniósł przełamania trendu, jeśli chodzi o fundusze dłużne - ich aktywa kurczą się systematycznie od 6 miesięcy. Podobnie jest w przypadku funduszy aktywów niepublicznych, gdzie spadek zgromadzonego kapitału trwa już 5 miesięcy. Wpływ miały na to głównie rozwiązania dedykowane, podano także.

"Warto podkreślić, że miniony miesiąc był udany dla kilku grup funduszy, tj. nieruchomości, rynku surowców i sekurytyzacyjnych - w każdym z tych segmentów nastąpił wzrost aktywów.

ISBnews

 

© Fundusze24.pl / Wortal Funduszy InwestycyjnychRegulaminReklamaKontaktPolityka prywatności
Profile funduszyWyniki funduszyFundusze akcjiFundusze papierów dłużnychFundusze inwestycji zagranicznychFundusze rynku pieniężnegoFundusze zrównoważoneFundusze stabilnego wzrostuFundusze zamknięteFundusze inneWynajem mieszkań