Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl

Raport podsumowujący rynek funduszy emerytalnych we wrześniu

2017-10-05 08:39:38

 Wrzesień upłynął pod znakiem niepewności w sprawie reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Według doniesień prasowych wciąż nie ma porozumienia między resortem finansów i rozwoju co do kształtu zmian. Możliwie nawet, że do likwidacji OFE nie dojdzie za tej kadencji sejmu. Według projektu Mateusza Morawieckiego 25% aktywów z drugiego filaru miałoby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a pozostałe 75% na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polaków.

Tymczasem przeciwnikiem przekazania środków przyszłym emerytom ma być minister rodziny Elżbieta Rafalska, a okazał się nim Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. W rozmowie z PAP przyznał, że najlepszym pomysłem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych środków w całości do ZUS.

Wrzesień przyniósł dalsze wzrosty na światowych giełdach, globalny indeks MSCI zyskał +2,1%. Wzrosty ominęły jednak rynki wschodzące, co można wiązać z zapowiedziami dalszej normalizacji polityki pieniężnej przez amerykański Fed. Spadki dotknęły także warszawski parkiet, mimo świetnych danych płynących z gospodarki. Indeks największych spółek WIG20, po trzech miesiącach silnych wzrostów, stracił -2,5%, a szeroki WIG -1,1%.

Pomimo chwilowego pogorszenia koniunktury, indeksy warszawskiej giełdy wciąż znajdują w średnioterminowym trendzie wzrostowym. WIG od początku roku zyskał już +24,2%. Słabszy miesiąc na GPW odbił się na wrześniowych wynikach otwartych funduszach emerytalnych. 
 
IGTE

© Fundusze24.pl / Wortal Funduszy InwestycyjnychRegulaminReklamaKontaktPolityka prywatności
Profile funduszyWyniki funduszyFundusze akcjiFundusze papierów dłużnychFundusze inwestycji zagranicznychFundusze rynku pieniężnegoFundusze zrównoważoneFundusze stabilnego wzrostuFundusze zamknięteFundusze inneWynajem mieszkań
 » budowa domu  » ogrody  » e-Mieszkanie.pl  » dachy  » blachodachówka  » kwiaty doniczkowe  » Kantor internetowy

Powered by Indata Software