Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl

Czas na ma┼ée i ┼Ťrednie sp├│┼éki

2017-07-18 09:57:09

W okresie od listopada 2016 roku do po┼éowy lipca 2017 roku indeks najwi─Ökszych spó┼éek notowanych na GPW – WIG20 – wzrós┼é o ponad 30 proc., jednak w ci─ůgu najbli┼╝szych kilku miesi─Öcy dla inwestorów bardziej atrakcyjne mog─ů okaza─ç si─Ö mniejsze spó┼éki.

Ich wyceny s─ů obecnie poni┼╝ej ┼Ťrednich (mierzone wska┼║nikiem P/E), dlatego to w tym segmencie rynku inwestorzy powinni szuka─ç ciekawych mo┼╝liwo┼Ťci inwestycyjnych.

Od listopada 2016 roku, kiedy Donald Trump zosta┼é prezydentem USA, do po┼éowy lipca 2017 roku, dobre wyniki finansowe najwi─Ökszych spó┼éek notowanych na GPW prze┼éo┼╝y┼éy si─Ö na wyra┼║ny wzrost zainteresowania w┼Ťród inwestorów. Warto┼Ť─ç indeksu WIG20 zwi─Ökszy┼éa si─Ö o ponad 30 proc. i obecnie wyceny s─ů  powy┼╝ej swojej ┼Ťredniej z ostatnich 5 lat. Dla poprawy nastrojów panuj─ůcych w┼Ťród krajowych inwestorów znaczenie mia┼é równie┼╝ nap┼éyw na polski rynek kapita┼éu z zagranicy.

Jednocze┼Ťnie czynnikami wp┼éywaj─ůcymi na niepewno┼Ť─ç co do dalszych wzrostów indeksu tzw. blue chipów s─ů przede wszystkim zmiany kadrowe w spó┼ékach z udzia┼éem Skarbu Pa┼ästwa. Zmiany personalne w zarz─ůdach Alior Banku czy Banku Pekao SA spotka┼éy si─Ö z negatywnym odbiorem rynku. Nale┼╝y pami─Öta─ç, ┼╝e tego typu zawirowania nie pozostaj─ů bez wp┼éywu na realizowan─ů strategi─Ö i plany spó┼éek.

Oddala si─Ö równie┼╝ perspektywa podwy┼╝ek stóp procentowych, co by┼éo wcze┼Ťniej przyczynkiem do hossy w sektorze bankowym, który stanowi istotn─ů sk┼éadow─ů indeksu WIG20. Pozostaj─ů natomiast ryzyka regulacyjne, zmiany prawne i ksi─Ögowe oraz nierozwi─ůzana kwestia kredytów frankowych, co mocno ogranicza potencja┼é banków.

Wyniki ma┼éych i ┼Ťrednich spó┼éek by┼éy natomiast w ostatnim czasie s┼éabsze, ni┼╝ oczekiwali tego inwestorzy. Dostrzegamy jednak potencja┼é wzrostów w┼Ťród „misiów”. Indeksy ma┼éych i ┼Ťrednich spó┼éek ros┼éy od listopada 2016 roku w wolniejszym tempie: mWIG40 o 22 proc., a sWIG80 o blisko 14 proc. Ich wyceny równie┼╝ nie wzrasta┼éy, przez co sta┼éy si─Ö bardziej atrakcyjne dla kupuj─ůcych.

sWIG80 na tle pozosta┼éych indeksów warszawskiej gie┼édy

Obserwujemy intensywny nap┼éyw ┼Ťrodków do polskich, aktywnie zarz─ůdzanych funduszy akcyjnych. Znacz─ůc─ů rol─Ö zaczyna odgrywa─ç rodzimy kapita┼é, który w najwi─Ökszym stopniu wspiera klas─Ö ma┼éych i ┼Ťrednich spó┼éek. Bazuj─ůc na analizie fundamentalnej i selektywnej strategii, b─Ödziemy poszukiwa─ç okazji inwestycyjnych w┼Ťród takich podmiotów i rozbudowywa─ç portfele funduszy absolute return o perspektywiczne spó┼éki z tego sektora.


Robert Burdach, wspó┼ézarz─ůdzaj─ůcy UniAbsolute Return Akcyjny FIZ

┬ę Fundusze24.pl / Wortal Funduszy InwestycyjnychRegulaminReklamaKontaktPolityka prywatno┼Ťci
Profile funduszyWyniki funduszyFundusze akcjiFundusze papierów dłużnychFundusze inwestycji zagranicznychFundusze rynku pieniężnegoFundusze zrównoważoneFundusze stabilnego wzrostuFundusze zamknięteFundusze inneWynajem mieszkań
 » budowa domu  » ogrody  » e-Mieszkanie.pl  » dachy  » blachodach├│wka  » kwiaty doniczkowe

Powered by Indata Software